SISTEMI ZAŠTITE
Bulevar Arsenija Čarnojevića 166,
Novi Beograd
Pozovite nas za konsultacije
011 40 64 100
061 66 31 555
Kontrola kvaliteta proizvoda je važan deo svakog proizvodnog procesa u industriji, sa strane povećanja produktivnosti i smanjivanja količine otpada. U ove svrhe najbolja je priimena mašinske vizije kao sistema za automatsko otkrivanje grešaka na proizvodima. Detekcija defekata u proizvodnji danas je moguća u realnom vremenu zahvaljujući ultrabrzim kamerama za mašinsku viziju, kao i tehnologiji mašinskog učenja, kao metoda za pouzdanost automatske optičke inspekcije. Otkrivanje fabričkih grešaka u ranoj fazi proizvodnog procesa je veoma važno, kako bi se smanjio nepotreban utrošak sirovina i eventualni zastoji u proizvodnji i najvažnije od svega, eliminisala mogućnost da defektan proizvod stigne do potrošača.
U poređenju sa ljudskim vidom, sistemi automatske vizuelne kontrole kvaliteta imaju sledeće prednosti:
- Mogu raditi u uslovima u kojima čovek ne može
- Nema uticaja zamora na koncentraciju
- Imaju veću brzinu reakcije
- Poseduju veću preciznost
- Tačna detekcija grešaka i merenje dimenzija, bez zaustavljanja fabričke trake
- Mogućnost otkrivanja sitnih detalja u pokretu
Uvođenje tehnologije mašinske vizije u proizvodnju se brzo isplati, uzimajući u obzir gubitke usled stvaranja škarta i reklamacija. Vizuelna kontrola kvaliteta može se podeliti u dve grupe prema zadacima koje treba da ispune, to su merenje dimenzija i otkrivanje površinskih grešaka. Prva je manji problem za realizaciju, jer se zasniva na jasno definisanim parametrima i dimenzijama, dok je druga znatno komplikovanija i u ove svrhe najčešće se koristi metoda mašinskog učenja, tzv. inteligentni sistemi. Otkrivanje grešaka u proizvodnji i arhiviranje slika i podataka o istim, stvara bazu podataka koja je od izuzetnog značaja za unapređenje proizvodnje, jer može dati informacije kada i gde se greške javljaju.
Mašinska vizija je tehnologija koja daje mogućnost računarskoj tehnologiji da obrađuje slike na način koji to rade vid i mozak živih bića, i na taj način klasifikuje informacije koje su od krucijalnog značaja za proizvodni proces. Ovo obuhvata procese kao što su optičko prepoznavanje slova i brojeva, inspekciju materijala i proizvoda, prepoznavanje objekata i njihove pozicije (pick and place).
Prednosti mašinske vizije u odnosu na ljudski vid su brzina, mogućnost rada u surovim ambijentalnim uslovima, stalna prisutnost bez zamora koji se javlja u slučaju ljudskog vida. Takođe ono što mašinsku viziju odvaja od ljudskog vida je širok spektar elektromagnetnih talasa na koje mogu reagovati. Neke kamere osim vidljivog, rade i u spektru infracrvenog i ultraljubičastog zračenja, što je nemoguće videti ljudskim okom. Neke kamere koriste i rendgenske talase, čime se postiže uvid i u unutrašnju strukturu materijala.
Iako postoji dugi niz godina, ova tehnologija je ušla u širu upotrebu poslednjih godina sa napredkom kompjuterskog hardvera i industrijskih kamera. U današnje vreme sistemi mašinske vizije su sastavni deo sistema industrijske automatike svih ozbiljnijih proizvodnih pogona, njima se automatizuje proces proizvodnje stvaranjem povratnih informacija koje se mogu koristiti za upravljanje proizvodnjom. U proizvodnji sistemi mašinskog vida, mogu se koristiti za otkrivanje defekata proizvoda, praćenje objekata, sortiranje i klasifikaciju, merenje i proveru dimenzija, očitavanje etiketa i drugo.